Meny
Menyval
Artisterna

Från Maritza till Melissa – artister 1983-2016

Många artister har besökt Storsjöyran och här är alla namnen samlade.

2015

Sting (UK), Thåström, Zara Larsson, Turbonegro (NO), Seinabo Sey, Teddybears, Timbuktu & Damn!, Tomas Stenström, Tomas Ledin, Hardcore Superstar, Raised Fist, Hoffmaestro, Tove Styrke, Joel Alme, Anna Ternheim, Syster Sol, Johan Vuitton & Görda, Maxida Märak, Silvana Imam, Lorentz, Beatrice Eli, Elliphant, Markus Krunegård, Hinds (ES), Love Antell, Hello Saferide, Sharks, XOV, Jämtlandssånger feat: Ellen Sundberg, Mick Mojo, Martin Hanberg, P-Danjelsa, Annika Norlin, Björn och Gidlund & Erica Skogen, Follow him to the end of the desert, Maja Francis, Death Team, The Black Sun’s Darling, Stu Larsen (AU), Fay Wildhagen (NO), Tjejgrejer – Standup med Josefin Johansson, Lumberjack and the suits, In Circles, Naomi Pilgrim, Spiders, Cujo is a cat, Viktor Olsson, Sen kväll på Yran: Ömhet – Standup m Lilla Drevet.

2014

The Prodigy (UK), Veronica Maggio, Icona Pop, Rival Sons (US), Laleh, Melissa Horn, Mavis Staples (US), Rebecca & Fiona, Takida, Miss Li, The Fooo, John De Sohn, Stiff Little Fingers (UK), Kartellen, Graveyard, Looptroop Rockers, Linnea Henriksson, Weeping Willows, Anders Wendin, Joshua Radin (US), Nonono, Ebbot Lundberg, Electric Banana Band, Medina, The Coup (US), Labyrint, Edda Magnsason, Docenterna, Tove Lo, Imperial State Electric, Carl-Einar Häckner, Say Lou Lou, Abidaz, Kristian Anttila, Tiger Bell, Hurula, Little JInder, Kitok, Jon Henrik Fjällgren, Brända Barn, Marlene, Alice Boman, Albin feat Kristin Amparo, Emil Jensen, AK Von Malmborg, Bauer & Lanford, Lee Bains III & The glory fires (US), Ninsun Poli, Luna Green, Eastwick, Thilda Persson, Panda Pompoi, Gretzky, Arve, Skuld, Johan Vuitton & Görda.

2013

Alice Cooper (US), Bad Religion (US), In Flames, Crystal Castles (CA), Mando Diao, First Aid Kit, Ulf Lundell, Darin, Johnossi, Oskar Linnros, Stiftelsen, Ansiktet, Albin Meyers, El Perro Del Mar, Amanda Jenssen, Bo Kaspers Orkester, Adrian Lux, Sofia Jannok, Olle Ljungström, Ida Jenshus (NO), The Nomads, The Mercy Brothers (US), Stefan Sundström, Miriam Bryant, Syster Sol, Sibille Attar, Nordpolen, Lilla Namo, Stor & Linda Pira, Sebjak,  Maria Eriksson, Grande Roses, Little Children, Disscoteka Yugostyle, Zacharias Blad, Elliphant, Skator, Dani M, Nord & Syd, First love Last Rites, Ångmaskinen. Klubbland: Headbangers ballroom – 220 Volt, Souldrainer, Diabolical, Hypertension. P3 Sommarsession – Urban Cone, Anna Järvinen, Britta Persson, George Kilby Jr (US), Snakka San & Sver, Dunderpatrullen, Landstrom, Systraskap, Johan Alander, Gortesk, Martina & Madelene, Armadillo, Ellen Sundberg, Moron Express, Djävulskap, Quotes.

2012

Patti Smith (US), Glasvegas(UK), Lars Winnerbäck, Thåström, Laleh, The Hives, Melissa Horn, Rebecca & Fiona, Magnus Uggla, Eldkvarn, Anna Ternheim, Kaizers Orchestra (NO), Kapten Röd, Maskinen, Den Svenska Björnstammen, Markus Krunegård, Kvelertak (NO), Tant Strul, Deportees, Jakob Hellman & Nerverna, Tomas Andersson Wij, Joel Alme, Norlie & KKV, Icona Pop, Joan as Police Woman (US), Linnea Henriksson, Nause, John De Sohn, Marcus Foster (UK), Deadman (US), Loney Dear, Kristian Antilla, Aleks, Alina Devecerski, Stig Larsson & Differnet, Erik Hassle, Mattias Alkbergs Begravning, Skriet ger röst åt Tranströmer, Linnea Olsson, Silent Disco (UK), Love Antell, Staffan Hellstrand, Nina Ramsby, Idde & Sulo, Toni Holgersson, David Urwitz, Micke Mojo, The Megaphonic Thrift (NO), Magnus Ekelund & Stålet, Mash Up International, Lune, Little Marbles, Lilla Sällskapet, Qulinez, Wayne & Woods, Panda Da Panda, Noonie Bao, Fritjof & Pikanen, Urban Cone, Vånna Inget, Norra Kust, Fuck You Pay Me, Knivderby, Erica Skogen, Systraskap, Oh My!, Prinsen & Görda, Ellen Sundberg, Erik Wennergren, Martina & Madeleine,

2011

Big Boi (US), Roky Erickson (US), Håkan Hellström, Lykke Li, The Ark – Avskedet, Marina & The Diamonds (UK), The Sounds, Säkert!, Timbuktu & Damn!, Veronica Maggio, Henrik Berggren, The Haunted, Orup, Raphael Saadiq (US), Daniel Adams Ray, Eric Saade, September: Musikguiden i P3, Sommarsession, Trans Europe Express: Kammarorkester med Titiyo & Motoboy tolkar Kraftwerk, Eno & Bowie m fl, Graveyard, Slagsmålsklubben, Looptroop Rockers, Tove Styrke, Anna Järvinen, Dr Midnight and the Mercy Cult (NO), Ghost, Me & My Army, Lisa Miskovsky, Those Dancing Days, The Posies (US), Stefan Sundström, Entombed, Freddie Wadling, Moulin Noir & Burnt Out Punks, Niki & The Dove, Mohammed Ali, Karlsson & Winnberg of Miike Snow, Fallulah (DK), Alexis Weak, Rebecca & Fiona, Deadman (US) , MRTN STHLM BEAT, Katharina Nuttall, Carl Norén, Adrian Lux, Armand Mirpour, Kajsa Grytt, Mattias Alkberg, Conny Nimmersjö, Ulf Stureson, Britta Persson, Pascal, The Bells, Nord & Syd, Magnus Ekelund, Park Hotell, Hospitalet, Raketen, Patrik Backlund, Simian Ghost, Albin Gromer, Kim Richey & Peter Hallström (US), Bäddat för trubbel, Los Horribles (NO), Icona Pop, Birgit Bidder, Caotico, Riddarna, Syket, Aeon, Hoven Droven, Autisterna, Popterror, Ismen, Frida Selander, Daniel Norgren, Landstrom, All Electric, Equinox ov the Gods, Denicalis, Moron Express

2010

N*E*R*D (US) , Lars Winnerbäck, Kent, Teenage Fanclub (UK), The Ark, Europe, Miss Li, Teddybears, Shout Out Louds, Robert Broberg, Johnossi, Hoffmaestro & Chraa, Markus Krunegård, Melissa Horn, Oskar Linnros, Josh Rouse (US),The Bear Quartet, Imperial State Electric, Familjen, Maskinen, Grand Archives (US), Sarah Blasko (AUS), Motorpsycho (NO), Marit Bergman, Dundertåget, Jenny Wilson & Tensta Gospel Choir, [ingenting], Docenterna, Dream Evil, Avatar, Elliott Murphy (US), Jeanette Lindström, Songs from the Swedish Badlands, Crucified Barbara, Baskery, Mattias Alkberg, Skriet, Joel Alme, Raubtier, Pascal, Mohammed Ali, Monty, Anna von Hausswolff, STOR, Makthaverskan, Ola Joyce, Molk Vant (UK), Babian, Industri Royal, Per Egland, Näääk, Jennie Abrahamson, Bedroom Eyes, Sparzanza, Trummor & Orgel, The Mary Onettes, Mixtapes & Cellmates, Zacke, Nejra, Väärt, Pär Thörn, Della Ridge, Popterror, Souldrainer, Trumvärk & Slagord, Prostata, Storsjöoljudet, John Duva, Loyalguard, Legalize Lola, A new way to flavour, S:t Andreas, The Cold Roses, Rói Höttur, Our Entry, Astrid Madberg

2009

Lady Gaga (US), Amy Macdonald (UK), Ulf Lundell, Anna Ternheim, Sahara Hotnights, Takida, Veronika Maggio, A Camp, Lena & Orup, TV On The Radio (US), Bob Hund, Frida Hyvönen, Mew (DK), Opeth, Johnossi, Olle Ljungström, Thåström, Hello Saferide, Dead By April, Timbuktu, Florence Valentin, Perssons Pack, Titiyo, Big Bang (NO), Fatboy, Abalone Dots, Ossler, Hassle, Metronomy (UK), Petter, Simon Norrsveden, Deportees, Bullet, Silent Disco, Jonathan Johansson, Lorentz M. Sakarias, Henok Achido, Parken, TJM, Bulletsize, Oh my!, Hajen, Love Olzon, Name The Pet, Masshysteri. Ida Jenshus (NO), Tomas Andersson Wij, El Perro Del Mar, Lovisa Lindström, Sulo & Brunner, Anna Järvinen, Kolonivägens Kapell, Los Horribles (NO), Magdalena Kontel & The Rebirth Station, MVH, Grande Roses, Corroded, The Small Screen Light Show, News From The Front, Await The End, I am the parade, The Dead, Såkel & Konsistens, Itchy Daze, Invasionen, Skye Rider, Ghost Riot

2008

Blondie (US), Kent, Håkan Hellström, Lars Winnerbäck, The Magic Numbers (UK), Jusitice (FR), Magnus Uggla, Säkert!, Kris Kristofferson (US), Drive By-Truckers (US), Mustasch, Mikael Wiehe & Ebba Forsberg, Lykke Li, Hardcore Superstar, Ane Brun, Neverstore, Sons & Daughters (GB), Amanda Jensen, Mark Olson (US), Gocoo (JP),
Miss Li, Kristian Anttila, Adam Tensta, Mange Schmidt, Ken, Markus Krunegård, Hästpojken, Florence Valentin, Kleerup, Tingsek, The Icarus Line (US), Joel Alme, Jenny Owen Youngs (US), Moto Boy, Autisterna, Avatar, All Ends, I Are Droid, AC4, Nina Kinert, Stalingrad Cowgirls (FI), The Animal Five, Kristoffer Ragnstam, Blood Music, Alla spelar Allan: Norlin, Hanberg & Hanberg, Autisterna, Sundström, Bedroom Eyes m.fl , Wildbird & Peacedrums, Geoff Berner (CA), The Tallest Man on Earth, Melissa Horn, Tom Malmquist, Kira Kira (IS), The Confusions, 22 (NO), First Aid Kit, Sound Riot, Hindenburg, Peter Lucas Erixon & Björn Gidlund, Kuda, Palpitation, Myrah, Anna Leong, Industri Royal, Anders Elowsson, Slaves To The Grind, Prefident, Torvalla Kickers, Cleo, Anaugh Conda, Komas Mida, February Sky, Soreption, Sadie Rain

2007

The Hives, Hammerfall, Black Rebel Motorcykle Club (US), Timbuktu & Damn!, Sierra Leones Refugee All Stars (SL), The Ark, Sahara Hotnights, Anna Ternheim, Mandio Diao, The Pipettes (UK), Martin Stenmarck, Thomas Di Leva, Säkert!, Moneybrother, Salem Al Fakir, Snook, Lillasyster, Linda Sundblad, Gogol Bordello (US), Strum Und Drang (FI), Millencolin, Sabaton, Fibes oh Fibes!, Timo Räisänen, Docenterna, Asha Ali, Nisse Hellberg, The Be Good Tanyas, Stefan Sundström, Laakso, Lasse Lindh, Calaisa, The Holmes Brothers (US), JAM, Ismen, Cult of Luna, Taxi Taxi!, Pluxus, Nicolai Sercevic, Of Montreal (US), [ingenting], The Tough Allience, Juvuelen, Miss Li, Familjen, Neverstore, Pulpa, MABD, Anna Christoffersson & Steve Dobrogosz, Buck 65 (CAN), Treo komp allstars, Elvira Nicolaisen (NO), Nina Ramsby & Martin Hederos, Joe D’Urso (US), Ebba Forsberg, Katharina Nuttall, Anna & Idde, Dan Viktor, Frida Hyvönen, Kork Kir, Pen Expers, Denicalis, She, Texum, Podge, Mattias & the Everyday Mistakes, Release The Fucking Fury, The Breeze, The Breath, Endless, Torture, Black Belt, Dimension 34, Glesbygd’n, Bedroom Eyes, April Divine, Hindenburg

2006

Jamie Cullum (GB), The Cardigans, Starsailor (GB), Thåström, Håkan Hellström, Dropkick Murphys (US), Carola, Andreas Johnson, Tomas Ledin, Marit Bergman, Mando Diao, Paradise Lost (GB), Atomic Swing, Looptroop, Hacienda Brothers (US), Electric Eel Shock (JAP), I’m From Barcelona, Sonora Universal (CUBA), Sugarplum Fairy, Petter, Saturday Night Fever (musikalen), Takida, BWO, The Kristet Utseende, Hello Saferide, George Danny Wilson (GB), Snook, Vapnet, Eldkvarn, Wendy McNeil, Mon Roe, Tiger Lou, Max Peezay, Kjell Höglund, Veronica Maggio, Evergrey, Audrey, Nullskattesnylterne (NO), Firefox AK, Detektivbyrån, Yttling Jazz, Ninsun Poli, Ossler, Alf, Pascal, Slagsmålsklubben, Dismember, Torgny Melins, Aeon, Surplus People, Dammit Vanessa, Corduroy Kings, Hedda, Penny Century, Kepz, P-danielsas Balunsorkester, Sofia Pettersson, Montys Loco, Thomas Denver Johnsson, AMbandet, Knaster Åt Folket, Johhy Redskin, Paincraze, The Way We Wear Our Heads, Maia Hirasawa, Suzanne Michelle, Bandstarter, Sofia Gustavsson, Autisterna, Speedergarben, Norma Bates, Setherial

2005

Solomon Burke (US), Dizzie Rascal (GB), Phoenix (FR), Turbonegro (NO), Lars Winnerbäck, Ulf Lundell, Lena Philipsson, Magnus Uggla, Presidenttalet, Grease – the Musical, Darin, Soundtrack Of Our Lives, The Ark, Anna Ternheim, Sahara Hotnights, The Hellacopters, Cajsa-Stina Åkerström, Laleh, Hoven Droven, Ayesha, Fatboy, Beth Hart (US), Thorsten Flinck, Deportees, Elin Sigvardsson, Melody Club, Wilmer X, Dark Tranqulity, Frida Hyvönen, Former Beauty Queen, Lars Vegas – the Musical, Cato Salsa Expreience (NO), Spånka NKPG feat Marit Bergman, Carl-Johan Vallgren, Andreas Tilliander, Totalt Jävla Mörker, Soak the Sin, Sibiria, Reseda, Johnossi, Crucified Barbara, Isolation Years, Edith Söderström, David Sandtröm, Grande Roses, Markus Ernehed Quartet, Jeanette Lindström, Shima Niavarani, Kalle Haglund, Gaffaman, Garbage Angels, Archer, David Fridlund & Sara Culler, Circus Arts, Garbage Angels, Sanna Eriksson, Goran Kajfes, Kuryakin, Silent Pete, Soho, Stereo Starboy, Dysdain, The Hartmans, Loveman, Mozkovitch, Tony Clifton, Hello Saferide, Ana Barata, Brent Unkbelt, Sober, Tensionhead, Hawaii Mud Bombers, Suspicious Leftovers

2004

The Darkness (UK), Pet Shop Boys (UK), Clarence Clemons Temple of Soul (US), Lisa Miskovsky, Weeping Willows, Mikael Wiehe, Marit Bergman, Ron Sexsmith (CAN), Kings Of Leon (US), Danko Jones (CAN), Moneybrother, Bo Kaspers Orkester, Broder Daniel, Timbuktu & Damn, Dixie Hummingbirds (US), The Mo, Sophie Zelmani, Josh Rouse (US), Gluecifer (NO), Kaizers Orchestra (NO), Sara Löfgren, Per Persson & Band, Andra Generationen, Sugarplum Ferry, Mattias Alkberg, Empire Dogs, Morifade, Turid, Ane Brun (NO), Lina Nyberg, Tomas Andersson Wij , Jakob Hellman – solo, Promoe, Raymond & Maria, Nocturnal Rites, Peggy Lejonhjärta, Organism 12, Cajsalisa Ejemyr, Jonas Kullhammar kvartett, Twist3d Twins and Pege (DJ), Agent Apelsin, Sin City, Takida, Erica Persson Band, P-danielsa, Ridgetown Massive, Soardy – akustiskt, Dubkollektivet, Hospitalet, Yoshi, Mojofilter, Syndrom, Daniella Kruth Filled, Ignominees, Equinox ov the Gods, Bombay Sapphire Jazz Club skiv-spisar-party, Rimpan (DJ), Grande Roses, Plank, Red cell, Tavion, Souldrainer

2003

The Pretenders (UK), Ed Harcourt (UK), Lars Winnerbäck, Håkan Hellström, Robyn, The Soundtrack Of Our Lives, Wilmer X, Carola, The Sounds, Rosie Thomas (US), MoneyBrother, The Ark, Nick Lowe (UK), Melody Club, Looptroop, In Flames, The Rasmus (FI), Dom Galna Hundarna, Jerry Williams & The Boppers, Mando Diao, The Haunted, Slaptones, Miss Universum, Gåte (NO), Pugh Rogefeldt, Florence Valentin, Shout Out Louds, Thee Ultra Bimboos (FI), Teenage Idols, Buddaboys, Elin Sigvardsson, Babsley (RUS), Stefan Sundström, Randy, Advance Patrol, Paris, Nilla Andersson, Daddy Boastin & Fabulous G, Torbjörn Zetterberg Hot Five, Ulf Sturesson, Ida Segersten, Lola Barbershop & Peson, Kape, The Narcissists, Antiloop & Trapdoor, Daniel Boyacioglu, Kajsa Grytt, The Rawhypnols, Slouchcamp, The Jolts, Sinwar, Halo Gordie, Aeon, Psycho Poetry , The Colombos Kjell Banan, Capricorn All Star Band, Livestyle Club, Uncle Charles, The Riverside Kings, Garbo, Storsien, P-danielsa, Motion Picture, Cosmic Charlies, Khumalo, Java, The Kamprads

2002

Iggy Pop (US), Di Leva, Ulf Lundell, Markoolio, Vue (US), E-Type, Bo Kaspers orkester, Lars Winnerbäck, The Wannadies, Weeping Willows, Rikard Wolff, Lisa Nilsson, Nationalteatern, Fanfare Ciocarlia (RUM), LOK, Caesars Palace, Mendez, Lambretta, Cadillac (NO), Fattaru, Evergrey, Infinite Mass, Motorhomes, Killer (FI), Jennie Löfgren, Timbuktu, Josef Zackrisson, Bad Cash Quartet, Marit Bergman, Kjell Höglund, Dynamo Chapel, The Mo, Martin Hederos & Mattias Hellberg, Mustasch, Kaah, Svante Thuresson, Bombay Saphire Allstars (Johan Leijonhufvud, Daniel Karlsson, Magnus Forsberg, Lars Ericsson), Linda Petersson med Trio, Jens Ganman, Magadog, Fjärde Världen, Svenska Akademien, David & The Citizens, Bad Spit (NO), The Bluest eyes, Congoman Crew feat. Black Fist, Blow Up Productions, DeeLah & Ken-e (NO), Captain Riddim, Marble, Gypsy Sons of Magic, Lukewarm, Standing Out, Starfuck, Wounded, Arthur, Syster Birgers, A-teem , Sanctification, Mindcrime, The Coasters. (inställt Ed Harcort, Heli)

Artisterna

2001

Pulp (UK), Melanie C (UK), Elbow (UK), Magnus Uggla, The Ark, Håkan Hellström, Hammerfall, Latin Kings, The Hellacopters, Tomas Ledin, Soundtrack Of Our Lives, Totta Näslund, Ebba Forsberg, The Hives, Lisa Miskovsky, Torsson, Briskeby (NO), Daniel Lemma, Mazarine Street, The Pusjkins, Eskobar, Chickenpox, Hoven Droven, Tomas Andersson Wij, Ossler, Melinda Wrede, Love Olzon, Gåte (NO), Balett Für Alle, K-pist, Shebang, Moder Jords Massiva, Svenska Akademien, The $1000 Playboys, Mona Jonasson, Superscientifiku, DJ Joy, Soardy, Lola Barbershop, Girls in Action, Kinski, Leif Karate, Katyusha, Stereo Starboy, Thee Ramrods, Bonanska Beat, Halo Gordie, Lint, Malibu Stacys, Chastisement, Sailormen, Tupolev Honey, The Bombay Sapphire Allstars, Karin & Mimmi Hammar, Jeanette Lindström, Almaz Yebio, Sofia Gustafsson, Torbjörn Doj, Peder Persson & Alf Jönsson, All Den Hjärtans Fröjd.

2000

All Saints (UK), The Jayhawks (US), Ulf Lundell, Thåström, Robyn, The Saw Doctors (IE), Travoltas (NL), Andreas Johnson, Patrik Isaksson, Sahara Hotnights, Lars Winnerbäck, Markoolio, Mikael Wiehe, Sophie Zelmani, Caridad Hierrezuelo (CUBA), The Paladin (US), Rockmonster, Speed of Sound Enterprise, Hardcore Superstar, Staffan Hellstrand, Eldkvarn, Lambretta, Looptroop, Buckshot Hunters (NO), The Ark, Mickey Dodd, Michael Knight, SUCK: Lasse Karlsson, Kahlid Geire & Magnus Betnér, Gruopo Tempo (Soa Tomé), Robert Johnson & The Punchdrunks, Misery Loves Co, Mobbade Barn Med Automatvapen, Johan Johansson, The Great Elmo’s, Pustan, Erica Persson, Magadog, The Froms, Hip Hop Kollektivet, Arthur, Skywalkers, Enzendoh, HP Burman, Jens Castberg.

1999

Bryan Adams (CAN), Motörhead (UK), Eva Dahlgren, Junior Delgado (JAMAICA), Bo Kaspers Orkester, E-Type, DiLeva, LOK, Wolfstone (GB), Ken, Electric Banana Band, Uno Svenningsson, Musafir (IND), The Nomads, Magnus Lindberg, Dilba, Brainpool, The Facer, Urga, Ayo, Selfish, Fidget, Sahara Hotnights, Chilly & Leafy, Spot Runnaz, Bland Skurkar Helgon och Vanligt Folk (med Lars Winnerbäck, Stefan Sundström, Kjell Höglund, Johan Johansson och Karin Renberg), Garmarna, The $1000 Playboys, Jennie Löfgren, Den Flygande Bokrullen, SUCK (med Peter Wahlbeck, Johan Glans och Susanne Eklund), Eva Letticia & Marc Feigenspan (US), Lasse Hörnfeldt och Jonny Johansson kvartett, Swing-A-Ling, HP Burmans Banditer, Micke Mojo and His Bedroom Bazookas, Intercooler, Soardy, Lola Barbershop, Maga Dog, Blue Medicine, Johan Lundin Trio, Fat Butchers Dog, Börtnanrevyn, Svart Ehuru Vit.

1998

The Corrs (IE), Del Amitri (GB), Anouk (NL), Clarence Gatemouth Brown (US), Brave Combo (US), Monostar, Orup, Kent, Backyard Babies, Wilmer X, Petter, Triakel, Drömhus, Eagle-Eye Cherry, Mikael Wiehe, Olle Ljungström, Dilba, CajsaLisa, Docenterna Allstars (feat. Sator, Per Persson, Orup, La Camilla m fl), Jerry Williams, Louise Hoffsten, Nosfreatu, NRJ Extra Vadance, Dragshow Cunigunda, Biff International, Refused, Komeda, Black Moses, Wallmans Salonger, Intercooler, Jakob Wendel, Bobby Grass, Tait, Saltmine, Version Galore, Hin Haley, Weeping Willows, Andrew Newton (UK), Black Ingvars, Jolly Jumper (NO), Mysbandet, Pustan, Kim Anderzon, Grinners, Anna-Maria Hallgarn, Mopeds, Soul Stroke, Andras Ungar, Panikorkestern, Asoap, Grumligt Vatten, Standing Out, Hysterix med HP Burman.

1997

Suede (UK), Texas (GB), Buzzcocks (UK), BB King (US), Dilba, Rock Salt & Nails (Shetlandsöarna), The Hellacopters, Eric Gadd, Jumper, Jonas Gardell, Buckaroos, Soundtrack Of Our Lives, Bear Quartett, Wille Crawford, Liberator, Peace Love & Pitbulls, Niklas Strömstedt, Zifa, Rhythm Wranglers, Monica Zetterlund, Di Leva, Consoul, Mambokameraterne (NO), Iwakichi & Noriko Yamashita (JAP), Testicle, Charta 77, Esbjörn Svenssons Trio, Micke Mojjo & His Bedroom Bazookas, Total Experience, Tendenz, Sösterhjemmet (NO), Hell Blues Band (NO), Scott, Jesper Odelberg, Sonic Surf City, Vömlingan (NO), Ninas Menner (NO), Lochlann, Ferdafolk (NO), SuperSwirls, This Perfect Day, Tivoli Trivial, Ossler, Kim Anderzon, Jolly Jumper & Big Moe (NO), Jon Uthus Band (NO), HP Burman, Zlips

1996

The Corrs (IE), Maria McKee (US), Skunk Anansie (UK), Deep Blue Something (US), Louise Hoffsten, Orup, Kent, Antiloop, Robyn, Stefan Sundström, Rebecka Törnqvist, Svante Thuresson, Hoola Bandoola Band, Supermodel (UK), Taraf De Haiduks (RUM)), Reno Brothers (UK), Jack Vreeswijk, Popsicle, Docenterna, The Holmes Brothers (US), Kinky Vibes, Johan Johansson, Rikard Wolff, Jeanette Lindström, Kingen, Hedez, Naked, Earthbound, Ravi Shankar & Hadders (IND), Papa Dee, Pinocchio, Carl Einar Häckner, Pineforest Crunch, Kjell Höglund, Apopocalyps, Håkan Hallstensson, Great Elmos, Babysitters, Offerdals spelmanslag, Gordon, IFS, Invit, Christina Kjellsson, Colonel Joe (ES), Nordic Rave, Twilight, Vox Humana, Mickeys, El Tiburon, Jämtländska Flottans Manskör

1995

Neneh Cherry (US), Shane MacGowan (IE), Heather Nova (UK), Leningrad Cowboys (FI), Whale, Lisa Nilsson, Oyster Band (UK), Ronny Eriksson, Salt, Torsson, Bo Kaspers Orkester, Bad Manners (UK), Bearcat Cajun Playboys (US), Ardis, Confusions, Broder Daniel, Brother Jack (US), Nordman, Viktoria Tolstoy, Edward The Second (UK) Black Ingvars, Millencollin, Earl Thomas (US), Infinite Mass, Anne-Lie Rydé, Farmers Market (NO), Staffan Hellstrand, Hardy Nilsson, Sabbath Hela Veckan, Salsation, Erik Koskinen, Thorstein Bergman, Llajtamasis (LATINAMERIKA), Bakers Of The Holy Bread, The Wee Malkies, Pukaj Wayra, Åsa Jinder, MC Puffman, Susanne Alvengren, Ann-Catrine Wiklanders, Pireus (S/GR), Wild Rover, Vina Acapella, Zorota (S/Latinam) Marianne Flynner, HP Burman, Treo Comp, Black Sect, Friinga, Mickeys

1994

Crash Test Dummies (CAN), The Mission(UK), Saint Etienne (UK), Sanne Salomosen (DK), The Cardigans, Nomads, Real Group, Zic Zazou (FR), Stakka Bo, Titiyo, Brainpool, Mary Beats Jane, Clawfinger, Tango Concertino (NO), Nisse & Peps, Sven Ingvars, Earl Thomas (US), Steve Blame MTV Allstars, Staffan Hellstrand, Carl-Einar Häckner, Rebecka Törnqvist, Olle Ljungström, Mr Thing (US), Urban Turban, Roger Pontare, Pearl Band, Tjynnan Tjöjjes, Kajsa Grytt, Latin Kings, Jennifer Brown, Hedningarna, Motelli Skronkle (FI), Sven Wollter, Papa Dee, Jane Kitto (AUS), Lill Lindfors, Highway Stars, Mayomi, Mikael Ekerlöv, Lushed Up, Makonde, Östen Mä Resten, Peter wahlbeck, Gurriers (IE), Bernt Egerblad, Annika Frölander Band, Bazooka!, Kim Anderzon, Girlsmen, Stella Gets (NO), Garmarna, Dia Psalma, Mukutus (FI), Nick Borgens Orkester, Wee Malkies, Psychotic Youth, Gycklargruppen, Mystic Sultan, La Camilla, HP Burman, Perrox, Östersunds Spelmanslag, Pesongs, Runeborg Big Band

1993

Siouxsie & The Banshees (UK), The Quireboys (UK), Inner Circle (JAMAICA), Ulf Lundell, Peace Love & Pitbulls, The Saw Doctors (IE), Peps Persson, Lisa Nilsson, Wilmer X, KSMB, Lyckliga Kompisarna, Atomic Swing, Di Leva, Euskefeurat, Stars On Mars, Freda, Elvert Underground, Tommy Körberg, Concrete Jungle, Super Sonic Sindy, After Dark, Carola, Underground, The Gurriers (IE), Toni Holgersson, Traste Lindens Kvintett, Ann- Cristine Hedmark, Sigge Hills Orkester, Rob-N-Raz, The Well Oiled Sisters (UK), Accordions, Celtic Fusion (IE), Lotta Engberg, Ingo & Floyd, Anna Lena Brundin, Den Fule, Third Stone From Sun, Sector Sex, Kim Anderzon, Viveca Seldahl, HP Burman, Jamtland Á La Carte, Leif Norbergs Orkester, Gycklargruppen, Nine Perssons, Orange Disaster, Anders Hedman, Jan Lindqvist, Perikles, Amadeus, Thomzons,

1992

Shakespears Sister (UK), Buddy Guy (US), Blue For Two, Tripple & Touch, M.A Numminen (FI), Lars Demian, Stonecake, Eddie Clearwater (US), Hanne Boel(DK), Pop Will Eat Itself (UK), Perssons Pack, Beagle, Dare (UK,) Mikael Wiehe, Curt Olsson, Blue Matter, Putte Wickman, Trio Lligo, Mr Pitts (UK) Katt Kombat, Dag vag, Poppy Gonzales (UK), Johan Johansson & Stefan Sundström, Sven Wollter, Kim Anderzon, Totta Näslund, Papa Dee, Tropicopop med Tomas Gylling, Pontus Enhörning, Kenneth Arnström, Lucky Luciano (IT), Tawi Band (SENEGAL), Svenne Rubins, Viveca Seldahl, Anna-Lena Brundin, Peter Wahlbeck, Apopocalyps, Bröderna Lindqvist, Acne, Trendy Clogs, Celeborn, Cellisticated Ladies, Morbror Martins, Kvinnor På Gränsen, Lasse Hörnfeldt, Merit Hemmingsson, Smalare Än Tord, Peter Smith, Sax Appeal, Backstage Blues Band, Extaz, Gösta Sundins Swingtett, Harmonie Concordia, Hatuey, Down The Hatch, Zåpbubblezeros, Lars Vegas Trio, Sector Sex, Amadeus, HP Burman (”HP Allstars”-), Hoven Droven, Runeborg Big Band, Zlips, Panikorkestern

1990

Peter Le Marc, Creeps, Perssons Pack, Men They Couldnt Hang (UK), Toni Holgersson, Ronnie Hawkins (CAN), Cajun Peppar (US), Leather Nun, Traste Lindens Kvarttet, The Government (UK), Sinners, Eldkvarn, Highway Stars, Siw Malmqvist, Korova Milkbar, Fläskkvartetten, Pontus & Amerikanerna, Robert Wells, , Monica Zetterlund, Claes Jansson & Wajs Gajs, Toots Theilemanns (BE), Eldkvarn, Svenne Rubins, Stefan Demert, Revolutionsorkestern, Reflex, Kretsen, Sonny Wallentin, Lena Eriksson, Lars Vegas Trio, Roger Pontare, Johnny Olssons Storband, Tre Små Kinesere (NO), Maria Lindström, Anita Strandell, Shades Of Orange, Marie Bergman, Thorstein Bergman, Hot Pans, Röda Torget, Arne Domnérus Kvartett, Babies, Svänzons, Sunshine, Sweet Pan Steel Band, Couminidad Aymara (PERU), LosPampas (ARG), Tina Moe, Panic Station, Ove Linds Kvartett, Mickeys, Roland Cedermark,

1989

Di Leva, Inmates (UK), Electric Boys, Dag Vag, Totta Näslund, Sator, Jerry Williams, Little Charlie & Nightcats (US), Sven-Bertil Taube, Jakob Hellman, Svenne Rubins, Docenterna, Little Mike Budhorn (US), The Sexuals, Iggesundsgänget, Lill-Babs, Vackra Men, Pride, Masken & Midnight Hour Band. Bills Boggie Band, Waraba (PERU), Hot Salsa (BRA), Roffe Wikström, Rökrock, Sussane Alvengren, Kjell Höglund, Martiza Horn, Lasse Tennander, Kollasoyou (PERU), Zeg Deg, Crew Cats, Mercenary Mustangs, Ärstin Bärstin, Dumdurumdum, Latin Samba,

1987

Imperiet, Eldkvarn, Monica Zetterlund, Count Basie Orchestra (US), Bengt Sändh, Beau Soleil (US), Lena Philipsson, NGoma (AFR), John Lenin, Karl Kanga, Thorstein Bergman, Väsen, Cyndee Peters, Calcutta Transfer, Bent Eriksens Kvartett, 220 Volt, Emerald, Wolverine Jazzband Fatsy Bolger band, Kjell Höglund, Håttgåbban, Dansons m Ludgo-Pelle, Dick Pulver, FJK, Ola Magnell, Jannez, Van Diemen Band (UK), Tres Hombres, Venous Return, Mozart & The High Guys, Quest, Clockwork, Harrda Ku Harrda Geit, Mora Träsk, Roadhouse, Grenserasta, Tequila Sunrise, Zara Zorg, Kerstin Wikström, Perikles

1986

Docenterna, Wilmer X, Lasse Tenander, Monica Törnell, Sky High, Demba Conte & Rub a Dub Band, Papa Freuds, Moltas Eriksson, Conga Quatro (ARG), Carrie, Cattings, Trevor Kydd & Sweet Steel band, Calle Hernmark, Tommy Johansson, Clubland, Lollo Asplund, Eldebros, Herr T & Hans Spelmän, Metropol P3, Soulpack, The Shit Kids, Roland von Malmberg, Håttgobban Tyroler Band, Sven Roos, Mikael Norlervik, Harrda Ku Harrda Geit, Emigrantorkestern, Erik Norlén, Ewert & Arne Ljusberg, Gepe Band, Grants, Suzzies Orkester, Julle & The Big Street Band, Nordjämtarnas Spelmanslag, No Panic Trio, Anna-Maria Band, Nisse Landgren, Zara Sorg, Arja Sajonmaa, Wammas Blues Band, Wolverine Jazzband, Vårat Gäng, A Henriksson & T Normalm, Offerdals Spelmanslag

1984

Björn Afzelius, Wilmer X, Cornelis Vreeswijk, Leif Bohlins Orkester, Broder Tor, Bad Times, Totte Wallin, Maratti, Christer Boustedts Quartet, Ann Kristin Hedmark, Anders Fugelstad, Torsten Föllinger, Harrda Ku Harrda Geit, Ludgo Pelles, Tommys, Moltas Eriksson med flera

1983

Ewert Ljusberg, Aston Reimers Rivaler, Commando M Pigg, Gösta Linderholm, Moltas Eriksson, Frösöflickorna, Mia Sandberg, Café M, Lasse Sjösten, 220 Volt, Maritza Horn, Kalle Berglund, Harrda Ku Harrda Geit, Roland Cedermark med flera.